هجری از گره های کوچک اما بسیار بزرگ اتحاد دوباره می گوید

حدکا و حدک ، نشست دوجانبه ، اتحاد مجدد ، شکواییه های خالد عزیزی ، پیمان شکنی دار و دسته هجری ، مقام پرستی هجری ، سهم خواهی ملا عبدالله حسن زاده برای آسو ، به ستوه آمدن حسن شرفی و …. و هزاران بحث پیچ دار و تو در توی دیگر ، اینها تنها بخش کوچکی از سناریویی هستند که گویا هیچ گاه پایانی ندارند و صد البته کار به جایی رسیده است که دیگر این امر برای هیچ کسی گیرایی و جذابیتی ندارند و به ندرت کسی پیدا می شود که به بحث اتحاد مجدد دمکرات ها کمترین التفاتی نشان دهد در کل به راحتی می توان دریافت که بدنه دو حزب از این همه خبر بی نتیجه به ستوه آمده است .

در هفته جاری شاهد نشست دوباره هیئت های اتحاد مجدد دو حزب بودیم دیداری که به خودی خود نکته ی جدیدی با خود نداشت ، اما تلویزیون روداو درباره این رویداد مصاحبه ای را با  مصطفی هجری انجام داد که به نوبه خود ناگفته های جدیدی را هویدا ساخت .

مصاحبه گر جعفر مبشر نیا مجری خبر ساعت ۷ تلویزیون روداو است که به شخصه نزدیکی و صمیمت زیادی با حزب دمکرات و شخص مصطفی هجری دارد

در ابتدای این مصاحبه کوتاه ، جعفر مبشر نیا با اشاره به مصاحبه سال گذشته خود با هجری به وی یادآوری می کند که هجری در آن مصاحبه برای به نتیجه رسیدن اتحاد مجدد مدت زمانی را تعیین کرده بود و اینک چند صباحی به پایان وقت تعیین شده وی باقی مانده است و می پرسد که آیا در این مدت زمان کوتاه اتحاد به نتیجه خواهد رسید یا خیر ؟

هجری در همان آغاز کار اعلام می کند که منظور وی از پایان سال ، سال میلادی نبوده و منظورش پایان سال ایرانی بوده است یعنی تا نوروز ۱۴۰۱ و می افزاید که دو حزب مدت زمان زیادی است که به نشست و مذاکره مشغول اند و اگر در این بازه زمانی به نتیجه نرسند دیگر سخنی برای گفتن نخواهند داشت  .

هر چند که این تغییر تاریخ شگردی بسیار زیرکانه برای در رفتن از بار مسئولیت است اما بکار بردن واژه سال ایرانی نیز از جانب هجری جالب می نماید چرا که حدکا کمترین تمایلی به بکاربردن اصطلاح ایران و ایرانی دارد و اکثرا برای بیان نوع تقویم از واژه سال کوردی استفاده می کنند عبارتی که به نظر می رسد خود هجری نیز آن را به کار نمی برد .

مبشر نیا از موانع سر راه تحقق این اتحاد می پرسد که مهمترین آنها را در ادامه بررسی خواهیم کرد .

الف – بحث زیاده خواهی حدکا و تقاضای ۶۰ درصد کنگره

هجری صریحا این مسئله را رد نمی کند و تلویحا آن را می پذیرد طرحی که بر مبنای آن پس از وقوع اتحاد دوباره دو حزب دمکرات جناح حدکا ۶۰ درصد کنگره را در اختیار خواهد داشت و اعضای حدک تشکیل دهنده ۴۰ درصد کنگره خواهند بود

البته این تقاضا بیشتر شبیه جوک می نماید ، جوکی که تنها در صورت ضعف یا بلاهت توسط جناح حدک پذیرفته خواهد شد چرا که در این صورت جناح حدک در داخل حزب دمکرات متحد در اقلیت خواهد بود و مسلما اکثریت اعضای رهبری حزب نیز به حدکا خواهد رسید و جناح حدک به جناحی بازنده و مصلوب بدل خواهد شد .

جناح حدکا با ارائه این پیشنهاد سعی دارد جناح حدک را در اقلیت قرار داده و مسکوت نماید و در صورتی که حدک این بند را بپذیرد دیگر نه راه پس خواهد داشت نه راه پیش و باید برای همیشه ساکت بمانند و زیر دست هجری چرا که دیگر نه توانایی انشعاب خواهند داشت و نه انشعاب از آنها پذیرفته خواهد شد و بدین صورت حدک به دست خود گور خود را خواهد کند

ب – کرسی قدرت مصطفی شاه هجری

همچنان که دیار و نادیار نیز بارها اعلام کرده بود که به باور بدنه حزب ، پست مصطفی هجری که در اصطلاح کرسی قدرت هجری خوانده می شود مهمترین مانع به ثمر رسیدن این نشست های فرسایشی است ، جعفر مبشر نیا نیز دقیقا این مطلب را بیان می کند و می پرسد که آیا هجری کرسی پرست است  ؟ و آیا صندلی ریاست هجری مانعی است بر سر راه توافق ؟

هجری اعلام می کند که مسئله کرسی نفر اول در حزب متحد مدت زمان زیادی است که به نتیجه رسیده است و دیگر بحث برانگیز نخواهد بود و تمامی مسائل مربوط به مسئول اول حزب به نتیجه رسیده اند .

آنچه مهم است اینست که هجری از این شخص که قرار است نفر اول حزب در زمان اتحاد باشد نامی نمی برد اما با توجه به شناختی که از هجری می رود این قضیه از دو حالت خارج نیست یا این شخص تنها و تنها باید مصطفی هجری باشد یا اگر در ظاهر هم شخصی به غیر از هجری پانتخاب شده باشد ، هیچ اتحادی در میان نخواهد بود !!

ج – مخالفان اتحاد مجدد

هجری وجود مخالفان اتحاد دو حزب را انکار نمی کند و وجود چنین اشخاصی که مخالف اتحاد مجدد هستند را طبیعی می خواند ولی اعلام می کند که این طیف در هر دو حزب در اقلیت هستند و آنچه که مهم است رای اکثریت است .

اگر التیماتوم تا نوروز به نتیجه نرسد !!

هجری در پاسخ به این سوال سعی کند به شیوه ای دیپلماتیک سخن بگوید از عضویت و همپیمانی هر دو حزب در مرکز همکاری احزاب کرد ایرانی سخن می گوید و عنوان می کند که در صورت به نتیجه نرسیدن تلاش ها برای اتحاد تا نوروز ، آنها با جناح حدک به عنوان یک حزب دوست و صمیمی و هم پیمان رفتار خواهند کرد

و اما بحث جنجال برانگیز کرسی هجری :

هجری سعی می کند به بحث کرسی سکرتاریتش بار احساسی و عاطفی دهد و می گوید که او برای کرسی و قدرت وارد مذاکره نشده و تنها تلاش او به نتیجه رسیدن مذاکرات و وجود یک حزب دمکرات قدرتمند است .

هجری می گوید نه تنها در صورتی که شخص اول حزب نباشد بلکه حتی در صورتی که عضو رهبری حزب نیز نباشد برایش تفاوتی نخواهد داشت و تنها نکته مهم برای وی اتحاد مجدد دو حزب است .

مردم در صورت به نتیجه نرسیدن گفتگو ها :

هجری زمانی که با سوال تاثیر عدم به نتیجه رسیدن گفتگوها بر مردم مواجه می شود یا خونسردی تمام  پاسخ می گوید و سعی می کند تاثیر عدم موفقیت بحث را بسیار کم اهمیت جلوه دهد و می گوید که :” به نظرم در صورت روی ندادن این اتحاد مردم برای مدتی ناراحت خواهند شد ” !!

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.