شهیده ای که مصطفی هجری مسئول مستقیم شهادتش بود

روز دوشنبه ۱۷ آبان ماه ۱۴۰۰ خبری متفاوت منتشر شد خبری از شهدای مفقود الاثر اما شهیدی متفاوت نه از این رو که این شهید یک زن بود بلکه از آن روی که شیوه شهادتش نیز یک روایت تراژدیک بود.

در این روز سردار سید محمد باقرزاده، فرمانده کمیته جست‌وجوی مفقودین ستادکل نیروهای مسلح، با حضور در منزل دختر شهید فاطمه اسدی خبر تفحص او را به تنهابازمانده خانواده اطلاع داد.

پیکر نورانی این شهیده ، در جریان عملیات کاوش پیکر مطهر شهدا توسط گروه‌های تفحص شهدا، کشف شد.

شهید فاطمه اسدی از زنان کردستان است که سال‌ها پیش به‌دست گروهک حزب دموکرات به شهادت رسیده بود و اینک پیکر مطهر ایشان پس از گذشت ۳۷ سال از شهادت و گمنامی، پیدا شده بود.

روایت شهادت این شهیده مظلوم فاطمه اسدی

سردار باقرزاده در این زمینه می گویند که : این اولین مورد در تفحص است که زن شهیدی را در مناطق عملیاتی کاوش می‌کنیم. همسر این بانوی شهید چاه‌کن بود و آمده بود تا دو روز در سپاه حسین‌آباد منطقه دیواندره چاه بکند، آنجا اسیر می‌شود و به زندان دولتو منتقل می شود . در زندانی با سرکردگی مصطفی هجری از حزب دموکرات زندانی می‌شود. همسر باوفایش با دو فرزند کوچک (پسر شیرخواره و دختر سه‌ساله‌اش) درصدد برآمد شوهرش را آزاد کند، از او تقاضای پول می‌کنند.

 شهید فاطمه اسدی ۲۰۰ هزار تومان پول که در آن زمان مبلغ قابل‌توجهی بود را از طریق فروش گوسفند و وسایل زندگی به فراهم می کند ،  به‌امید آنکه بتواند شوهرش را آزاد کند. ضد انقلاب پول را از او گرفت، اما در اوج خباثت نه تنها شوهرش را آزاد نکرد، بلکه او را هم اسیر کرد.  آن‌هایی که شعار کرکننده دفاع از خلق کُرد را می‌دهند، نتوانستند این خواهر آزادی‌خواه ما را تحمل کنند، بعد از یک ماه شکنجه‌های وحشیانه او را به‌همراه یک برادر بسیجی در ارتفاعات به شهادت رساندند و در ارتفاعات چهل چشمه دفن کردند. بعد از شهادت او، پسر سه ساله اش به نام بهاءالدین به دلیل نبود سرپرست در گهواره از دنیا رفت و شوهرش نیز بعد از ۳ سال از زندان دولتو آزاد شد.

این روایت کوتاه لکه ننگی است بزرگتر و فراتر از تمامی لکه های ننگینی که بر دامان دمکرات هاست شهید کردن زنی بی دفاع و بی گناه و غیر مسلح و غیر نظامی که تنها خواستار آزادی شوهرش بود .

این ترور وحشتناک و دهشتناک و ناجوانمردانه با مسئولیت مستقیم مصطفی هجری به انجام رسیده و همچنان که سردار باقر زاده عنوان کرده اند ” جنایتی که اتفاق افتاده مسئول مستقیمش مصطفی هجری بوده و این واقعه با مسئولیت ایشان رخ داده است .

دختر این بانوی مظلوم شهید که تنها بازمانده این خانواده و این جنایت بزرگ مصطفی هجریست چنین می‌گوید: مادر من چه گناهی داشت که او را این‌گونه وحشیانه به شهادت رساندند؟ برادر من بر اثر بی‌سرپرستی در گهواره جان باخت و من الآن حدود ۴۰ سال است که انتظار مادرم را می‌کشم. گناه مادرم تنها عدالت‌خواهی و آزادی‌طلبی بود

زینب سلیمانی ، دختر فرمانده شهید سردار سلیمانی در مراسم یادبود این شهیده سرافراز چنین گفت :

شهیده اسدی مردانگی را تعریف و به جوانمردی معنا بخشید.

مادران شهدا ‌در بلندای معرفت ایمانی به شهود شهادت ‌رسیدند‌، مادران‌ سرزمینم‌ ‌خواب را از چشمان دشمنان خواهند ربود.

پدرم همیشه بر گوشه چادر عفت ‌مادران شهدا بوسه می‌زد.

بی‌شک پدرم، شهید سلیمانی بر‌اساس خوی همیشگی‌اش امروز در کنار ماست و ان‌شاءالله در بهشت برین خوش آمد گوی این بانوی قهرمان است.

 پیکر شهیده فاطمه اسدی نخستین بانوی شهیده تفحص شده در کشور پس از تشییع در مشهد، قم، تهران و کرمانشاه مورد استقبال سنندجی ها قرار گرفت

و در پایان نباید از خاطر دور داشت که خبر تفحص پیکر این شهیده گرامی بار دیگر پیکره دمکرات را به لرزه درآورده است و خشم فراوان حزب دمکرات از پیدا شدن پیکر مطهر ایشان به وضوع عنوان می شود

یاد این شهید مظلوم و تمامی شهدای این آب و خاک گرامی باد

شهدای کوردی که برای ایرانشان ایستادند و ایستاده جان سپردند .

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.