سیگنال واضح هجری برای مذاکره

دانشگاه آمریکایی کردستان در ” دهوک” هر ساله اجلاس و مجمع هایی را در این دانشگاه برگزار می کند که عمده مهمانان و مدعوین آن سیاسی های اقلیم و منطقه هستند و هدف از آن بدست آوردن نبض سیاسی منطقه است .

امسال نیز این دانشگاه اقدام به برگزاری اجلاس صلح و امنیت خاورمیانه نمود که مهمترین چهره سخنران در این اجلاس ” نچیروان بارزانی” رئیس حکومت اقلیم کردستان بود . بارزانی در این سخنرانی به موضوعات مختلفی اشاره نمود از جمله وضعیت داخلی کشور عراق و همچنین وضعیت کلی اکراد در خاورمیانه و کشورهای منطقه .

نچیروان بارزانی در بخش دوم سخنرانی اش که به موضوع اکراد اختصاص یافته بود تاکید کرد که  ” مسائل مربوط به کردها در کشورهای عراق، ترکیه، سوریه و ایران نیز موضوعی داخلی در این کشورها است و باید هر یک از آنان این موضوع را در چارچوب مرزهای داخلی خود حل کرده و به آن اهمیت دهند. “

رئیس اقلیم کردستان همچنین افزود که :” کردها نباید از کشورهای منطقه جدا شوند، بلکه باید جایگاه خود را داشته باشند و بر اساس جایگاه خود در اداره کشور و تصمیم گیری ها مشارکت داده شوند. … این دولت ها وظیفه دارند که حقوق فرهنگی، سیاسی و اجتماعی کردها را در چارچوب کشورهای خود تامین کنند. “

وی همچنین خاطر نشان ساخت که :” باید این واقعیت در نظر گرفته شود که هیچ یک از ما قابل حذف نبوده و هیچ کداممان  هم تصمیم نگرفته اینجا را ترک کند و به همین دلیل زندگی در چارچوب یک کشور، راه حل ما است.”

آنچه که در تحلیل سخنان نچیروان بارزانی اهمیت دارد آنست که این سخنان نه از روی اجبار و اکراه بلکه از روی درک واقعیت موجود و حقیقت تاریخی است که حتی زمانی خود بارزانی ها و حزبشان نیز در صدد رد آن بودند و خواستار تجزیه کشورشان بودند اما اینک که خود در عرصه سیاسی فعال هستند می دانند که شعار تجزیه تا ابد در قالب یک شعار توخالی باقی خواهد ماند و نه قابلیت و نه اراده و نه توان اجرای آن وجود دارد و تنها راه به ارامش رسیدن منطقه درک این واقعیت است که کشورهای منطقه حاصل پیوندهای ناگسستنی چند هزار ساله اقوام این منطقه هستند و هر گونه تلاش بر ضد آن با شکست حتمی و سنگین همراه است و صلح و ثبات و پیشرفت همگان در اتحاد است نه در تجزیه و بدین گونه است که نچیروان بارزانی در کمال اطمینان اعلام می کند که :” کردها نباید از کشورهای منطقه جدا شوند، بلکه باید جایگاه خود را داشته باشند .”

اگر چه انتظار می رفت این پیام صریح و روشن بارزانی با انتقاد طیف تجزیه طلب و آشوب گر داخل حدکا مواجه شود و یا در خوشبینانه ترین حالت انتظار می رفت که با بی اعتنایی این طیف روبرو شود اما در کمال تعجب با استقبال این طیف روبرو شد .

بدین ترتیب بود که مصطفی هجری مسئول کلی حدکا در پیامی قابل تامل از سخنان نچیروان بارزانی استقبال می کند .

پیام هجری اینگونه است :

” گفتەهای آقای نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان، در مجمع «امنیت خاورمیانه» در دانشگاه آمریکایی کردستان در دهوک به طور کلی و به ویژه بخش مربوط به حل مسئله کرد، مبتنی بر واقعیتی است که تاریخچەای طولانی در پشت آن قرار دارد و اجرای آن بخش مهمی از تأمین امنیت و آرامش در کشورهایی است که کردستان در میان آنها تقسیم شده است.

این دیدگاه که در چنین مجمع مهمی از سوی جناب رئیس اقلیم کردستان برجسته شد، بخشی از سیاست و موضع گیری دائمی و رسمی ماست در مورد حل مسالمت آمیز مسئله کردها، بنابراین قابل تقدیر است.

حزب دمکرات کردستان ایران

مسئول اجرایی

مصطفی هجری

۱ آذر ۱۴۰۰

 2021 نوامبر ۲۲

پیام هجری بسیار کوتاه و شفاف اما بسیار پر حاشیه است نخست آنکه هجری گفته های نچیروان بارزانی را مبتنی بر واقعیتی می داند که تاریخچەای طولانی در پشت آن قرار دارد !! یعنی هجری نیز بدین واقعیت دست یافته است که نباید در خیال تجزیه باشد و توان آن را نیز ندارد و این یعنی هجری و احتمالا حزب دمکرات کردستان ایران به این مرحله از ادراک دست یافته اند که تجزیه حتی به عنوان شعار نیز برای آنها خطرناک و کشنده خواهد بود .

در ادامه نوشتار مختصر هجری با این پیام روبرو هستیم که گفته های نچیروان بارزانی مبنی بر اینکه مسئله کردها باید از طریق مسالمت آمیز ((دیالوگ )) حل شود بخشی از سیاست و موضع گیری دائمی و رسمی حزب دمکرات کردستان ایران است،بنابراین قابل تقدیر است.

در این پاراگراف کوتاه دو نکته مهم و اما متناقض وجود دارد نخست آنکه هجری دیالوگ را سیاست و موضع گیری دائمی و رسمی حزب تحت امرش می داند و این در حالی است که آشکارا دروغ می گوید چرا که اگر به دیالوگ و گفتگوی متمدنانه باور داشت هیچ گاه به راسان روی نمی آورد راسانی که بهایش نه برای هجری و سران حزب ولیکن برای بدنه حزب بسیار گران بود .

اما همین که هجری اینگونه با روی گشاد و مثبت به سخنان نچیروان بارزانی واکنش نشان می دهد و حتی از آن تقدیر می کند ، انهم در زمانی که پیام بارزانی رو به هیچ مخاطب خاصی نبوده و پیامی عمومی بوده است نشان از ابراز تمایل این حزب به شروع نوعی از مفاوضات و گفتگو با دولت مرکزی است و سیگنالی است برای برخی جهات داخلی و خارجی ، سیگنالی احتمالا مثبت و پوزتیو با امضای رسمی مسئول کل حزب دمکرات کردستان ایران .

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.