افشای روابط دیرین بارزانی ها و اسراییل در کتاب بارزانی و قیاده موقت عوامل سیا

روابط بارزانی ها و رژیم صهونیستی ، چیزی نیست که هرگز انکار شده باشد روابطی تاریخی که از ملا مصطفی بارزانی شروع شده و توسط پسرانش با شدت و حدت پیگری شده و  اکنون در زمان زمامداری نوه ملا مصطفی یعنی نچیروان بارزانی و پس از حمله موشکی سپاه پاسداران به مقر جاسوسی رژیم صهونیستی در اربیل به فاز جدیدی وارد شده است .

البته بارزانی ها با توجه به علاقه شدید مردم مسلمان کردستان عراق به مسئله فلسطین و آزادی قدس شریف ، همواره سعی داشته اند تا این ارتباط را علنی نکنند اما همیشه ایام سرسپردگانی رام و مطیع برای اربابان صهونیستی خود بوده اند .

 در دوران کنونی روابط خارج از عرف مقامات اقلیم کردستان – خصوصا زون زرد – با اسراییل همواره با اعتراض و واکنش جمهوری اسلامی ایران روبرو بوده است و مقامات کشوری با ارائه مدراک و مستنداتبه مسئولان اقلیم کردستان عراق در مسائلی مانند فروش نفت این اقلیم به اسراییل و یا استقرار مقرهای جاسوسی این رژیم در خاک این اقلیم ،هشدار داده اند  اما گویا بارزانی ها ضمن انکار ، همچنان خواهان استمرار این رابطه بود اند .

نوشتار پیش رو جستاری است به کتاب بارزانی و قیاده موقت عوامل سیا ، که در سال ۵۸ منتشر و توسط شخصی به نام جهانشاه دهکردی ترجمه شده است . این کتاب مشخصا به روابط بارزانی ها و دو سازمان جاسوسی آمریکا و اسراییل یعنی سیا و موساد می پردازد در صفحات ۱۲ تا ۱۵ کتاب نامه سرگشاده YNK به مهندس بازرگان مورد استناد قرار گرفته است  

متن کتاب بدین صورت است :

نامه سرگشاده اتحادیه میهنی کردستان عراق به : مهدی بازرگان

در این نامه آمده است که . بارزانی از سالهای ۶۶ – ۱۹۶۰ بطور مخفیانه روابط خود را با موساد اسرائیل استحکام بخشید.. در این خصوص اسرار زیادی هست که تاکنون فاش نشده ولی

– اریه لویا الیاف یکی از معاونین وزرا و نماینده پارلمان (کنسیت ) اسرائیل در مقاله ای به تاریخ

۱۹۷۸/۵/۱۰ که در روزنامه یدیعوت آهارنوت اسرائیلی چاپ شده اعتراف می کند که وی بدستور لوی اشکول نخست وزیر وقت اسرائیل در سال ۱۹۶۶ با هیئتی به ملاقات بارزانی آمده و ادریس و مسعود را ملاقات کرده و بارزانی دو قبضه خنجر دسته طلابی جهت هدیه به رئیس پارلمان اسرائیل و نخست وزیر اسرائیل فرستاده و قول داده است تا آخر همچنان به اسرائیل وفادار خواهد ماند.

در سال ۱۹۶۶ ادریس و مسعود پسران بارزانی و محمد محمود عبدالرحمن (سامی ) و شکیب عقراوی و محمد هرسین و دهها نفر دیگر از دار و دسته بارزانی که برخی از آنان در حال حاضر در بغداد هستند (مانند عزیز عقراوی وزیر مشاور دولت عراق ) از اسرائیل بازدید بعمل آورده اند.

ادریس ومسعود وشکیب وهرسین در اسرائیل دوره اطلاعات و جاسوسی دیده و پس از بازگشت به کردستان سازمان ” پاراستن ” را که در واقع ساواک بارزانی بود تاسیس کردند که به مثابه شعبه ای از ساواک و موساد فعالیت می کرد و هرگونه اطلاعاتی را برای ساواک و موساد جمع آوری می نمود .

” پاراستن” که سرپرستی ظایریش بعهده مسعود بود در واقع سامی مسئولیت مخفی آنرا بعهده داشت و وظیفه اش جاسوسی در مورد ارتشهای . عراق ، سوریه و سازمان آزادیبخش فلسطین بود.

از سال ۱۹۷۳ محمد محمود عبدالرحمن همراه با مسعود بارزانی هفده دستگاه بی سیم خیلی دقیق و کوچک را که ایستگاه مرکزیشان در اسرائیل بود جهت مبادله اطلاعات در بین افراد عضو ” پاراستن ” در شهرهای عراق مانند بغداد ، موصل ، کرکوک ، بصره و نقاط دیگر توزیع کرد و بدین وسیله مستقیما” با اسرائیل مرتبط شده بود .

در سال ۱۹۶۷ پس از شکست اعراب در جنگ با اسرائیل رابطه رهبری بارزانی و اسرائیل توسعه زیادی یافت. در کتاب ( حصارهای اسرائیل) که مقدمه اش را ژنرال موشه دایان نوشته است ژنرال زفی شاهیر رئیس موساد میگوید . ” بارزانی به خاطر پیروزی بر اعراب تلگرام تبریک برایمان فرستاده است ” و اضافه می کند ” بارزانی دوست ما است و من شخصا” چندین بار او را دیده ام “…

پس از جنگ ۱۹۶۷ اعراب و اسرائیل ، مصطفی بارزانی با یکی از اعضاء دفتر سیاسی حزب و نماینده اش در تهران به اسرائیل رفته و در آنجا همه سران اسرائیل را ملاقات کرده است و پیمان همکاری با آنان منعقد کرده است . ژنرال دایان به بارزانی قول داده بود که انواع اسلحه ها را بوی بدهد. و از آنجمله قسمتی از اسلحه های سبک و متوسطی که اسرائیل از اعراب به غنیمت گرفته بود ، که بعضی از آنها تا آن زمان هم علامت سوریه و مصر بر رویشان مانده بود.

پس از شکست و فرار مفتضحانه ملا در سال ۱۹۷۵، بارزانی هاهمچنان پیوندشان را با اسرائیل حفظ کرده اند . قبل از آنهم مسعود بارزانی به غیر از حقوقی که از ” پاراستن ” می گرفت ماهانه پنجاه هزار دلار از آمریکا دریافت می نمود . بطوریکه جاک اندرسون روزنامه نگار آمریکایی در روزنامه واشنگتن پست ) مورخه ۱۹۷۲/۹/۱۷ این مساله را اعلام و توطئه های پنتاگون را رسوا کرد. پس از اینکه مناخیم بگین دوست بارزانی سر کار آمد این مبلغ را به (۲۵۰) هزار دلار افزایش داد که محمد محمود عبد الرحمن در لندن و یا مسعود در واشنگتن آنرا تحویل می گرفتند . بارزانیها در حال حاضر نیزهمچنان پیوندشان با موساد قطع نگردیده است .

یک کمیته همکاری به طور مداوم روابط بین بارزانی و ساواک را تنظیم می کرد ، اعضای این کمیته عبارت بودند از نصیری ، منصورپور و معتضدی که از طرف ساواک و ادریس و مسعود و محمد محمود عبدالرحمن معروف به سامی و نماینده بارزانی در تهران از طرف بارزانی ، این کمیته نوع همکاری را تعیین می کرد و به مبادله اطلاعات می پرداخت و مسائل امنیتی و جاسوسی را هماهنگ می ساخت …

 پس از شکست انقلاب کردستان عراق و پس از اینکه دست شاهرو شد ، دار و دسته بارزانی همچنان در ایران ماندگار شده و ستاد جاسوسی و خرابکاری خود را در عظیمیه کرج مستقرساختند و سپس بدستور ژنرال هاشمی یکی از معاونان نصیری عده ای از پناهندگان کرد طرفدار خود را مسلح کرده و آنان را بر علیه انقلاب نوینی که در کردستان عراق آغاز شده بود تحریک نموده و دهها نفر مانند نادر اور ای – حمید حسین و مصطفی نیروهشی وعریف یاسین و یونس روژبیانی را جهت مخالفت با انقلاب ایران به عراق فرستادند و با کمک ساواک و میت راه رسیدن اسلحه و مهمات را بر انقلاب بستند و با اینکار بزرگترین خدمت را به رژیم فاشیستی کردند .

اینان تا زمان سقوط شاه نیز همچنان با کسانی مانند پالیزبان و مزدوران پیشین شاه همکاری می کردند و در صورتیکه باقی بمانند روزی خواهد رسید که مراتب همکاری و نوکرشان را نسبت به شاه به مثابه یک نیروی ضدانقلاب – به نحو آشکاری نشان خواهند داد.

… وطبق اسنادی که در دست هست در آن سال (۱۹۴۵) ملا مصطفی بارزانی ملاقاتهای متعددی با کاپیتان استوکس معاون مشاور سیاسی بریتانیا در عراق و ماژومورو، کاپیتان جاکسون روی داده است و طبق نامه ای که در دسترس هست از جانب بریتانیا کمکهایی به حزب ( دموکرات کردستان ) شده است و اینک متن نامه.

موصل – محرمانه دهم اوت ۱۹۴۵

 آقای ملا مصطفی بارزانی و اگر دستورات دولت عراق را اطاعت نکنید از کلیه توجهات ما محروم خواهید بود .

کلنل مید – مشاور سیاسی موصل ( نقل از کتاب شورشهای گردان مکری در دوران سلطنت دودمان پهلوی۔ نوشته احمد شریفی ).

در قسمتی دیگر از کتاب بخشی از اسناد اثبات همکاری بارزانی با موساد ذکر شده که به نوبه خود قابل توجه هستند

مدرک دوم روزنامه نگار آمریکائی ، جک اندرسون ، در تاریخ

۱۹۷۲/۹/۱۷

در “واشنگتن پست “نوشت که “رئیس سازمان جاسوسی اسرائیل ، ژنرال ذلی ران ریر ( Zlizanrir

) حداقل یکبار با ملا مصطفی رهبر کردها در حاجی اور مان ستاد ملا در شمال عراق ، تماس گرفت .

اندرسون از مدرکی از سازمان “سیا” نقل قول می کند که نماینده ای از سازمان جاسوسی اسرائیل ماهانه برای پرداخت ۱۵۰۰۰) پانزده هزاردلار به ملا مصطفی با او تماس می گرفت .

اندرسون با افزودن این نکته که ” هدف اسرائیل از تماس با شورشیان کرد تحریک آنها و ایجاد مشکلات برای حکومت عراق به عنوان دشمن اسرائیل است ” گفته های بالا را تائید می کند.

گفته می شود که بارزانی تقاضای ملاقات با “هنری کیسینجر” وزیر امور خارجه و سناتور “هنری جکسون” یکی از طرفداران متعصب جنبش صهیونیستی را در ایالات متحده داشته است. “هنری جکسون ” یکی از کسانی

است که مبادلات بارزگانی با شوروی را بشرط آزادی مهاجرت یهودیان به اسرائیل مجاز می دانست .

شخص سومی که بارزانی تقاضای ملاقات با او را داشت جرج می نی ( George Meany ) بود که این شخص نیز به خاطر وفاداریش به جنبش صهیونیستی و صهیونیستها مشهور است

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.