جنگ اوکراین و رویای امپراتوری تجاری بارزانی

جنگ روسیه و اکراین در حالی به ماه سوم کشیده می شود که فضای کلی جهان ملتهب و فضای روانی ، اجتماعی و اقتصادی اروپا بحرانی است .

به نظر می رسد که عواقب این جنگ بسیار حائز اهمیت تر از دلایل رخداد آن باشد عواقبی که شاید تا سالیان سال گریبان گیر اروپاییان خواهد بود ، نخستین تاثیر این جنگ بر اتحادیه اروپا سست شدن اتحاد ظاهری این متحدان است چرا که اروپا کاملا بر سر یک دو راهی است از یک سو به هیچ عنوان قصد آغاز یک نبرد ویرانگر سراسر باخت با روسیه را ندارد و از سوی دیگر تحت تاثیر افکار عمومی و شعارهایی است که سالیان سال برای اغفال بشر سر داده است اما اروپا به مانند همیشه محتاط است و راهی را انتخاب می کند که بینابین باشد یعنی نه با روسیه وارد رویارویی شود و نه خود را بی تحرک و نظاره گر محض نشان دهد از این رو با وجود آنکه از لحاظ تمایل برای بروز درگیری کاملا منفعل مانده است از سوی دیگر با ارسال سلاح و تجهیزات خصوصا تجهیزات ضد تانک به تقویت اکراین می پردازد تا با یک تیر دو نشان زده باشد یعنی هم افکار عمومی اروپاییان را راضی نگه داشته باشند و هم جنگ ویرانگر را در خارج از مرزهایشان نظاره گر باشند ولیکن بهر حال این تجهیز در واقعیت امر به معنای به درازا کشیده شدن جنگ و ویرانی بیشتر اکراینی است که در دست یک یهودی صهونیست گرفتار است .

با وجود آنکه اتحادیه اروپا به تحریم های مضحک بر علیه روسیه روی آورده است اما حقیقت امر آنست که روسیه کنترل کننده اصلی صحنه و میدان است ، چرا که اروپا برای تامین انرژی خود به طور مطلق به گاز روسیه وابسته است و پوتین برای خفه کردن اروپا به بمب هسته ای نیاز ندارد تنها کافی است که شیرهای گاز را ببندد و به تماشا بنشیند .

پس نتیجه آنست که اروپای بدون منابع طبیعی ، که در سراسر تاریخ معاصر انگل وار زیسته است حتی اگر بخواهد هم نمی تواند با روسیه وارد کارزار شود پس باید برای تامین منابع گازی خود راه چاره ای بیندیشد و منبع دیگری را جستجو نماید .

منبع جایگزین باید بتواند برای مدتی طولانی گاز اتحادیه را تامین کند همچنین باید ثبات سیاسی نسبی نیز داشته باشد تا پروسه ی انتقال گاز با وقفه روبرو نشود ، مهمترین نکته در مورد این منبع جایگزین آنست که این منبع نباید از اقتدار سیاسی در عرصه بین المللی برخوردار باشد تا فردا نتواند به مانند روسیه حاکم تک و تنهای میدان و صاحب اختیار تام باشد .

پس اقلیم کردستان به سرکردگی بارزانی ها تنها مرکزی است که تمامی این ویژگی ها را دارد نخست آنکه میزان ذخایر گازی اثبات شده این اقلیم حدود ۱۵ تریلیون فوت مکعب است .

دوم آنکه این اقلیم که در قالب دو زون زرد و سبز که در نقشه بهم پیوسته و در واقعیت منفک است توانایی لازم برای حفظ منافع اروپاییان در قالب نگهبانی از منابع گازی را دارد و می تواند هیجان های به وجود آمده حداقل در سطح داخلی این اقلیم را سرکوب نماید و نیز رهبرانی دارد که تنها و تنها به درآمدهای میلیون دلاری خود می اندیشند این اقلیم و سران آن که همگی از بارزانی ها هستند علاوه بر آنکه سالیان سال غلامان حلقه به گوش اروپا ، آمریکا و صهونیست ها بوده اند در سطح بین المللی نیز قادر به مانور نیستند و با کوچکترین تهدید زبانی و بدون نیاز به هیچ گونه اهرم فشاری فورا تسلیم خواهند شد پس به این نتیجه می رسیم که اقلیم کردستان عراق بهترین مکان برای جایگزینی منبع تامین انرژی اروپاییان حداقل تا پایان بحران اکراین و سازش نوین با پوتین است .

از این روی مسرور بارزانی  در ۲۸ مارس گذشته (۸ فروردین ۱۴۰۱) به همایش انرژی شیخ نشین امارات دعوت می شود تا پایه های این طرح کشیده و اجرایی شوند ، مسرور بارزانی در سفر اواخر فروردین ماه گذشته به انگلستان و در دیدار با نخست وزیر بریتانیا روابط دوجانبه و برنامه خود برای صادرات انرژی به اروپا را بررسی کرد واعلام کرد که کردستان عراق می تواند جایگزینی برای صادرات گاز به اروپا باشد.

بارزانی ها مطمئن هستند که در صورت موفقیت این طرح مسیر پیموده شده توسط سران عرب در دهه های گذشته را طی خواهند کرد و هر آنچه را که از دلار بخواهند در اختیار خواهند داشت و می توانند امپراطوری مالی خود را ایجاد کنند .

در قدم اول باید موانع اجرایی پروژه برداشته شوند موانعی که یقینا گذر از آنها سخت خواهد بود نخستین مانع ترس از روسیه است چرا که همگان به خوبی می دانند که روسیه منفعل و تماشاگر صرف نخواهد بود و به آسانی می تواند اقلیم کردستان عراق و سران آن را با مشکل مواجه کند البته این خشم روسیه بسیار زود نمایانگر شد و شاهد اخطارهای جدی از سوی این کشور به اقلیم بارزانی ها بودیم همانگونه که پایگاه خبری روسیا الیوم صراحتا از مسرور بارزانی نام می برد و او را یک عروسک بی اختیار می خواند ولیکن گویا بارزانی ها سعی دارند به پروژه ی تجاری خود ادامه دهند .

مسیر انتقال این گاز نیز با موانع جدی روبرو است مانعی که شاید همیشه دامن گیر بارزانی ها بوده است و آنهم دشمنی قسم خورده به ” نام پ ک ک ” .

این حزب بدون تعارف اعلام کرده که با پروژه انتقال گاز اقلیم به اروپا از راه ترکیه مقابله خواهد کرد چرا که آن را دزدی منابع مردم کرد از سوی خانواده دیکتاتور بارزانی می داند . پ ک ک در هر زمان می تواند با منفجر کردن خطوط لوله گاز این مسیر ، انتقال آن را با مشکل جدی روبرو سازد پس در خوشبینانه ترین حالت هم صادر کنندگان و هم وارد کنندگان باید تا ابد به پ ک ک  باج بدهند .

مسرور بارزانی برای چاره سر کردن این معضل حاد سریعا وارد عمل می شود و به ترکیه سفر می کند و با اردوغان ملاقات می کند و به صورت بسیار اتفاقی !! دو روز بعد حمله ترکیه با پیش قراولی پیشمرگان پار تی به پ ک ک آغاز می شود تا به قولی مسیر انتقال پاکسازی شود .

البته از شواهد امر و همچنین از ادعاهای پ ک ک چنین بر می آید که اروپا نیز در این حمله مشارکت دارد و با انواع سلاح های ممکن نیروهای پارتی و ترکیه را تجهیز نموده اند تا فرایند پاکسازی منطقه هر چه سریعتر انجام شود .

یکی از رسانه های وابسته به حزب کارگران کردستان پ ک ک می نویسد :” در روی پرده این ترکیه است که به پ ک ک حمله میکند اما در پشت پرده این ناتو و اتحادیه اروپا است که میخواهند به هر طریقی گاز خاورمیانه و کردستان را به اروپا انتقال دهند، ارتش ترک از موشک های ساخت آلمان و فرانسه برای حمله به گریلا استفاده میکند “

شاید یکی از معضلات مهم پیش روی تحقق این دیکته اروپاییان به بارزانی ها ، اتحادیه میهنی و شخص بافل جلال طالبانی باشد که مستقیما با پارت دمکرات کردستان به تقابل برخواسته است و شخصا بارزانی ها را تهدید کرده که این خط لوله باید از روی جنازه وی بگذرد هر چند که مهمترین منبع گازی این اقلیم یعنی کورمور در زون سبز قرار دارد اما با در نظر گرفتن وضعیت بیمار گونه و بسیار وخیم داخلی اتحادیه میهنی انتظار نمی رود که بافل طالبانی بتواند تهدید چندان جدی برای این پروژه بارزانی ها باشد و در نهایت مجبور به تمکین از بارزانی خواهد شد .

سخن آخر آنکه بارزانی پیر و فرزندانش سنگ بزرگی را برداشته اند که به احتمال زیاد کمرشان را خواهد شکست در این مسیر هیچ چیز برای بارزانی ها مهم نیست نه کشتن اعضای کرد پ ک ک نه رسیدن اقلیم به مرز فروپاشی ْ نه اتحادها و نه …

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.