محمد مرادی از زندان یزد تا زندان کوبه

دیار و نادیار

اخیرا محمد مرادی(از زندانیان حزب) پس از ۱۹ سال زندانی آزاد شده است و به حزب دمکرات پیوست.وی اصالتاً اهل شهرستان سرپل ذهاب است و در سال ۱۳۷۵ به همراه تیم اعزامی حزب به داخل کشور آمده که طی درگیری صورت پذیرفته به اسارت درامد و در دادگاه ۲۰ سال حبس محکوم شد.وی پس از گذراندن ۱۹ سال زندان، در اثر موافقت با درخواست عفو مشروط آزاد شده است. وی به همراه افرادی نظیر والی دورویی به کرات درخواست عفو به شرط جبران گذشته و همکاری در راستای آبادانی مناطق کُردنشین را دادند که در نهایت قرار شد آزاد شوند به شرطی که دیگر به حزب نروند. هر چند گذشته از خلف وعده آنها، وکیل تحت هدایت حزب در تهران بسیار به آنها کمک کرد و نقش بسزایی در عفو آنها داشت. به هر حال محمد مرادی خلف وعده کرد و مجدداً به عراق رفت و بدین منظور مراسم تجلیل از مقاومت ۲۰ ساله وی، در محل استقرار حزب در کردستان عراق برگزار گردیده است.

اینها همه بماند، دلمان بیش از هر چیز برای سادگی ایشان می سوزد. ایشان تصور می کند که حزب همان حزب ۲۰ سال پیش است که اعضا برای موفقیت حزب از جان و مالشان می گذشتند. اما او خواهد دید که اکنون سردمداران حزب برای رسیدن به مال و مقام حاضرند ، از موفقیت و سربلندی حزب بگذرند. چه افسوس که وی عمر خود را به پای حزب گذاشته است تا نردبانی شود برای ترقی آقایان .

وی چه می داند که در زمانی دوباره به حزب پیوسته است که همه در حال ترک و تسویه حساب با حزب می باشند. مشکلات و فقر و بی عدالتی و … آنقدر به اعضا و پیشمرگان فشار آورده است که توان همراهی با حزب را ندارند و به دنبال راهی برای رهایی هستند. آنها که در این چند سال توانسته اند مالی جمع آوری کنند ، راهی اروپا شده اند و آنان که چیزی در بساط ندارند مجبورند بمانند و همچنان شاهد بی عدالتی و … باشند. الان نیز دیگر حزب پولی در بساط ندارد که اندک کمکی به محمد مرادی و امثالهم بدهد.

دلمان برای محمد مرادی می سوزد که اکنون می توانست در ایران بماند و ضمن جبران گذشته، زندگی آزاد برای خودش داشته و طعم آزادی را بچشد. اما افسوس که از زندان یزد آزاد شد و به زندان کوی سنجق پیوست تا بقیه عمرش را در آنجا سپری کند

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.