ناصر رزازی : کومله و دمکرات به بیراهه می روند

مصاحبه ناصر رزازي با شبكه بي بي سي فارسي:

پیش از برگزاری انتخابات مجلس نهم، کشورهای بیگانه و بویژه انگلیس، روی عدم مشارکت مردم ایران در این انتخابات خیلی حساب باز کرده و دل بسته بودند! بویژه امید و اتکای آنها به نقاط مرزنشین و اقوام و از جمله کُردها بود.

آنها فکر می کردند، مشارکت پایین کُردها، میانگین مشارکت کل کشور در انتخابات را پایین می آورد.

پس از اینکه محاسبات آنها غلط از آب درآمد، و مردم سنندج (با ۷۰% مشارکت)، مهاباد (با ۶۰% مشارکت) و ایلام و کرمانشاه (با قریب به ۸۰% ) مشارکت حتی از شهرهای مرکزی تری مانند تهران، مشارکت بیشتری در انتخابات داشتند، آنها سعی در انتقام جویی از احزابی گرفته اند، که این محاسبات اشتباه را به آنها القاء کرده بودند!

حدوداً از روز پس از انتخابات این چندمین برنامه تلویزیونی و مطلب نوشته شده است که احزاب دمکرات و کومله را به تمسخر گرفته و آنها را می کوبد.

روز سه شنبه ۱۶ اسفند ماه ۱۳۹۰ در همین راستا، ناصر رزازی خواننده برجسته و محبوب کرد، میهمان برنامه به عبارت دیگر بی بی سی فارسی و عنایت فانی بود. عنایت فانی را که می شناسید؟ ید طولانی در تمسخر رهبران احزاب کومله و دمکرات و سؤال پیچ نمودن آنها دارد. در این برنامه هم ناصر رزازی مطالبی را فاش کرد که تاکنون کمتر کسی جرأت به بیان آنها داشت اما این هنرمند بزرگ و آزاده نشان داد که تنها به هنر و واقعیات زندگی می اندیشد!

ناصر رزازی کسی که روزگاری برخی با شنیدن آهنگهایش اشک از گونه هایشان در پای سن جاری می شد، این بار در عرصه سیاست در مصاحبه  با شبکه بی بی سی فارسی ابتدا به دفاع از آوزها وترانه های کُردی  پرداخت . در بخشی از صحبت وی سعی کرد جمهوری اسلامی را به چالش کشانده که تحت هیچ شرایطی در کردستان نه آواز و نه ترانه ای خوانده می شود و اظهار نمود که جمهوری اسلامی زبان، آواز و ترانه های کُردی را از بین برده و خوانندگان آن را بشدت سرکوب می کند .

اما عنایت فانی با زیرکی خاص خطاب به ناصر رزازی گفت خوانندگان زیادی در ایران و جود دارد که ترانه های خود را به زبان کُردی می سرایند ودولت جمهوری اسلامی  از آنها حمایت می کند  از جمله به برادران کامکارها و … اشاره نموده و او را متقاعد نمود.

ناصر رزازی در بخش دیگری از صحبتهای خود تمامی احزاب مسلح کُردی را زیر سوال برد و گفت گروههایی از جمله کومله و دمکرات به بیراهه رفته اند . آنها نتوانسته اند فرهنگ کُرد را به دیگران نشان دهند.

ناصر رزازی سپس در بیان مطالب خود اظهار داشت که این گروهها با استفاده از زور و سلاح می خواهند قدرت را در کردستان بدست بگیرند اما سلاح در کردستان چاره نیست وبایستی از راه گفتمان مسئله حل شود.

ناصر رزازی در بخش پایانی صحبتهای خود با اظهار نظر جالبی خواستار الحاق کُردها ترکیه ، سوریه و عراق به خاک ایران شد وگفت کُرد در اصل ایرانی بوده و هست وباقی خواهد ماند و هیچگاه کردهای ایران از خاک ایران جدا نخواهد شد.

ناصر رزازی در پاسخ به سؤال دیگری از عنایت فانی گفت :

 جدا شدن کردستان از خاک ایران برای مردم ایران پذیرفته شدنی نیست. من خودم را کُرد می دانم ولی ایرانیم.

اینگونه اقدامات که از جانب افراد شاخص و مطرح و عناصر اسبق گروهها و بعضی عناصر بریده شده از گروههای مسلح کُردی ( کومله و دمکرات ) با صراحت بیان جای درنگ و تأمل دارد.

1 Comment

  1. چند روز پیش از ناصر رزازی شنیدم که می گفت شیعه سنی الحق هر دین و مذهبی در کردستان همه انسان هستند و در کنار هم بدون هیچ گونه تنشی حق زندگی اجتماعی دارند و در آخر گفت انسانیت مهم است نه دین و مذهب و آیین

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.