افشای سند درون تشکیلاتی از گروه حکمتیست

دیار و نادیار به نقل از آکام نیوز: در زیر سند تشکیلاتی واصله از حکمتیستها را عینا و بدون کم و کاست منتشر می کنیم؛

اعضای کمیته مرکزی حزب کمونیست کارگری-حکمتیست!

موضوع:باندرول”گارد آزادی”

همراه با درودهای فراوان!

در حاشیه اطلاعیه حزب حکمتیست درباره”فعالیت واحد ۳۷ گارد آزادی”.

در بخشی از گزارش چنین آمده است:

(امروز پنجشنبه ۲۹ بهمن ماه واحد ۳۷ شوان،با برافراشتن آرم گارد آزادی و نصب باندرلی بزرگ که بر روی آن نوشته شده”گارد آزادی”،ابراز وجود علنی خود را در یکی از شلوغ ترین نقاط شهر سنندج به اطلاع عموم رساند.رفقای واحد ۳۷ شوان با اقدام جسورانه خود،دفاع از آزادی و برابری را در اولویت و سرلوحه کار و فعالیت خویش قرار دادند).

ابتدا هنگامی که این گزارش را در فیسبوک دیدم،فکر کردم که اگر کار خود رژیم اسلامی نباشد،باید افرادی از حزب حکمتیست با اقدامی خودسرانه،و با آویزان کردن یک تکه پارچه خواسته اند که بزرگ نمایی کنند؟

اما وقتی صفحه یکی دیگر از رهبران را باز کردم،متوجه شدم که این یک بزرگ نمایی تشکیلاتی و رسمی است!

دوستان،بنده به جنبه تشکیلاتی این واحد نظامی و اینکه وجود خارجی دارد یا نه،طول و عرض آن چقدر است،نمی پردازم.

در مورد اینکه تشکیلات شما و یا هر سازمان دیگری در کردستان خود را برای برآمد توده ای آماده کند و مسلح باشد،ممانعتی نمی بینم!!.

اما این نیروی نظامی با چه تعریفی و بر اساس چه تحلیلی،اولویت ها و فعالیتهایش در هر دوره چه باید باشد و…؟نکاتی است که بنده خود را با افکار شما در تقابل می بینم.

جهان بینی و نگرش حزب به مبارزه مسلحانه و رابطه اش با مبارزات توده ای،از نگرش کیس نظامی سرچشمه می گیرد و تقدیس می شود.

عوارض این نگرش در حزب کمونیست ایران،تلفات زیادی را برای واحدهای ما به دنبال داشت.

پس از آن همه جانبداری،تجربه اندوزی و اشتباهات،متاسفانه هنوز سند ارزنده کنگره ششم کومله در مورد جایگاه فعالیت نظامی در کردستان را نادیده می گیرید.

سندی که عده ای از شماها خود جزو مصوبینش بودید.

ابراز وجود و فعالیت نیروی نظامی نه فقط در شکل کنونی مورد نظر شما که از آن تجلیل بعمل می آورید،بلکه حتی برای سازمان هایی که پایگاههای نظامی علنی در خارج از منطقه دارند،باید به معنای کمک به مبارزه توده ای و جنبش های اجتماعی باشد و در خدمت آنها قرار گیرد و نه عکس آن(متاسفانه تاکنون رایج بوده است که مبارزات دیگر،پشت جبهه فعالیت نظامی باشد)!.

حزب کمونیست کارگری در طول بیش از یک دهه نیروی زیادی را صرف تبلیغات برای “گارد آزادی”نمود.

ریسک های بزرگی را پیشاروی خود قرار داد،انرژی عمده تشکیلاتش را به آن اختصاص داده،اما دست آورد آن خارج از بزرگ نمایی،چه بوده است؟

ما فقط از گوشه های علنی این بزرگ نمایی باخبریم.

مثلا باخبریم که هزاران دلار هزینه نمودید که یک واحد قبل از انشعاب اول حزب کمونیست کارگری چندین کاروانچی را در روستاهای مرزی در زیر کوله بارهایشان که نای نفس کشیدن را نداشتند،ببینند و سپس مسئول واحد بگویند”عکس های خودم و رهبری را میان کولبرها پخش کردم” و آن را در مصاحبه ای طولانی در روزنامه ایسکرا و دیگر رسانه،با آب و تاب بعنوان عملیات موفقیت آمیز گارد آزادی گزارش کنیم!.

حزب ما،واحد دیگری را به اطراف سنندج فرستاد.

واحدی که تماما از چهره های علنی و قدیم پیشمرگان کومله بودند.

اما معلوم نگردید که می خواستند توسط این چهره های علنی چه چیز را به کارگران و زحمتکشان بگویند،که از راه دور ممکن نبود؟

همه می دانیم که این واحد مشکلات بسیاری را برای جمعی از مردم شهر و روستاهای اطراف سنندج فراهم آورد.

شما با این اشتباهات بزرگ،مردم را به کام گرفتاری کشانیدید و سد راه مبارزه توده ای شدید؟

حزب کمونیست کارگری-حکمتیست،در کمال تقدس گرایی حزبی،مشکلات ایجاد شده برای مردم توسط این واحد را در اطلاعیه هایی بنام”پیام آوران آزادی” جمعبندی می کند.

و چه پیام ها و تبریکاتی را که برای این واحد ننوشتید و نشنیدیم.

اگر این واحد که حتی نتوانسته بود خودش را نجات دهد و به عنوان “پیام آور آزادی” مورد تجلیل قرار دادید،چگونه می تواند آزادی را برای دیگران به ارمغان آورد.

شما با این پیام هایتان فراخوان می دهید که جنبش های اجتماعی منتظر باشند که این واحد و یا اعضای دیگری از حزب حکمتیست،رهایی را برایشان به ارمغان آورند؟!

نگرش غلط کنونی ادامه دیدگاه این حزب از سالها پیش به فعالیت نظامی است.

فقط به چند جمله از ادبیات این حزب توجه فرمائید؛

-“حضور علنی و قدرتمند نیروی مسلح حزب به همراهی عبه دارابی چهره آشنا و محبوب مردم منطقه مریوان در منطقه،کارگران و مردم را غرق در شادی کرد و نیروهای سرکوبگر جمهوری اسلامی را به وحشت و هراس انداخت”(به نقل از دبیر کمیته کردستان)

-“از طرف حزب کمونیست کارگری ایران و از طرف همه آزادیخواهان و برابری طلبان از مظفر محمدی بخاطر موقعیت جدیدی که به حزب کمونیست کارگری و جنبش رهایی انسان دادند باید تشکر کرد” و در پایان همین اطلاعیه”وعده دیدار ما در میدان آزادی سنندج است،بر ویرانه های جمهوری اسلامی خواهیم رقصید و جامعه ای آزاد،مرفه و برابر را بنا خواهیم گذاشت”.

-رفیق فاتح نیز در پیام شخصی خود،این چنین می نویسد؛

شما پرچم جمهوری سوسیالیستی و حزب منصور حکمت را یک بار دیگر حضورا،در میان مردم آزادیخواه برافراشتید. و…

در رابطه با این موضع گیری ها و بینش حزب حکمتیست باید بگویم که از خیلی وقت ها این حزب تصمیم گرفته که با چند کادر علنی”انقلاب سوسیالیستی”را به راه اندازد.

جنبش توده ای،جنبش کارگری،نقش مردم،انقلاب اجتماعی همه این مقولات به دکوراسیون نوشته هایتان هم تبدیل نمی شود!!.

سیاست حزب مقدم بر جامعه،نتیجه اش فعالیت میکروبی با انعکاس مایکرویی می باشد،عملی که جانشین کار آگاهگرانه کمونیستی شده است.

احزابی با دخالت نابجا در حرکت ها و مبارزات توده ای جهت منافع خود،موجب به شکست کشانیدن اعتراضات می شوند،بطور مثال این نگرش در جنبش  دانشجویی خود را نشان داد(جنبش ۱۶ آذر ۱۳۸۶) که موجب ضربات جبران ناپذیری به این جنبش شد و فعالین آن  هیچکدام،مسئولیتش را بر عهده نگرفت.

…………………………………………………………………………………………………………….

بلاوکردنه وه ی به لگه و سه نه دی نیوخویی ته شکیلاتی تاقمی ناسراو به حیکمه تیست ؛

به لگه ی به ده ست گه یشتووی حیزبی حیکمه تیست ده رباره ی کیشه و ناکوکی له سه ر چالاکی گاردی ئازادی 

آکام نیوز/تایبه ت: له خواره وه به لگه ی نیوخویی ته شکیلاتی،به ده ست گه یشتوو له گرووپی ناسراو به حیکمه تیست به بی که م و کورتی و وه کوو خویی بلاو ده که ینه وه ؛

ئه ندامانی کومیته ی ناوه ندی حیزبی کومونیستی کریکاری-حیکمه تیست !

بابه ت: هه لکردنی لافیته ی  گاردی ئازادی 

ویرای دروود و سلاوی فراوان !

له په راویزی راگه یندراوی حیزبی حیکمه تیست ده رباره ی چالاکی ناوه ندی ۳۷ گاردی ئازادی.

له به شی له راپورته که دا وه ها هاتووه :

)ئه مرو پینج شه ممه ۲۹ ریبه ندان ناوه ندی ۳۷ شوان،به هه لکردنی ئارم و هیمای گاردی ئازادی و هه لواسینی لافیته ی گه وره،که له سه ری نووسرابوو گاردی ئازادی  ،خوده رخستن و راگه یاندنی عه له نی و ئاشکرای خوی له یه کی له قه ره بالغ و پر هاتووچوترین شوینه کانی شاری سنه بو تیکرای خه لک راگه یاند.ره فیق و هاورییانی ناوه ندی ۳۷ شوان به م هه ول و چالاکییه بویرانه ی خویان،به رگری له ئازادی و یه کسانییان خسته ئه وله ویه ت و سه رمه شقی کار و چالاکییه کانی خویان.)

له سه ره تادا کاتی ئه م هه واله م له توری کومه لایه تی فه یس بووک بینی،وا بیرم کرده وه که ئه گه ر بیت و ئه م هه وله کاری رژیمی ئیسلامی نه بی،ده بی که سانی له حیزبی حیکمه تیست به هه ولیکی بویرانه و به هه لواسینی له ته په رو و پارچه یه ک ویستوویانه خویانی پی گه وره بکه ن و به م هه وله خویان ده رخه ن؟!

به لام کاتی لاپه ره ی یه کیکی تر له سه رکرده کانم کرده وه،ئه و کات دلنیا بوومه وه که ئه م هه وله بو خو ده رخستن و خو گه وره کردنی ته شکیلاتی و فه رمی بووه!

هاورییان،به نده له سه ر کاری ته شکیلاتی ئه م ناوه نده چه کدارییه و ئه وه یکه له واقیعدا بوونی هه یه یان نه،پانتایی ئه م ناوه نده چه نده و هتد…قسه ناکه م.

له سه ر ئه وه یکه ته شکیلاته که ی ئیوه یان هه ر ریکخراویکی تر له کوردستان خوی خه بات و بزووتنه وه ی جه ماوه ری ئاماده بکات و چه کدار بیت،به ربه ست و ئاسته نگی نابینم !!!

به لام ئه م هیزه چه کدارییه به کام پیناسه و له سه ر چ هه لویستی،ئه وله ویه ت و چالاکییه کانی له هه رکام له قوناغه کان دا ده بی چی بیت و چی بکات وهتد…؟ئه و خالانه یه که به نده خوم له گه ل بیرکردنه وه و سیاسه ته کانی ئیوه نابینمه وه.

جیهان بینی و تیروانینی حیزب له گه ل خه باتی چه کداری و پیوه ندی ئه م بابه ته له گه ل خه باتی جه ماوه ری،له روانگه ی که یسی سه ربازی سه رچاوه ده گری و خوی ده بینیته وه

کاریگه ری نه رینی ئه م جور بیرکردنه وه له نیو حیزبی کومونیستی ئیران،خه ساره ت و زیانیکی زوری بو به ش و ناوه نده کانی ئیمه به دووای خویدا هینا.

له دوای ئه و هه موو لایه نگری و پالپشتی کردنه،هه له و ئه زموون کوکردنه وه،به داخه وه هیشتاکه به لگه ی نایابی کونگره ی شه‌شه‌می کومه له ده رباره ی پیگه ی چالاکی چه کداری له کوردستان له به رچاو ناگرن.

ئه و سه نه د و به لگه ی که بو خوتان به شی له واژو که رانی بوون.

حیزبی کومونیستی کریکاری له ماوه ی زیاتر له یه ده یه ووزه و توانایه کی زوری سه رفی ته بلیغات بو گاردی ئازادی کرد.

مه ترسیه کی زوری به ره و رووی خوی کرده وه،ووزه ی زوری ته شکیلاته که ی بو ئه م ناوه نده ته رخان کرد،به لام ده ستکه وتی ئه م گارده جگه له خوگه وره پیشان دان و خو ده رخستن چی بووه؟

ئیمه ته نها له به شیکی بچووک و ئاشکرای ئه م ریکلام و  خو ده رخستنه ئاگادارین.

بو نموونه ئاگادارین که هه زاران دولارییان خه رج کرد تاکوو تاقمیک پیش له جیابوونه وه ی یه که می حیزبی کومونیستی کریکاری،چه ندین کاروانچی له یه کی له گونده کانی سه ر سنوور،که له ژیر کوله باره قورسه کانییان توانای هه ناسه دانییان لی برابوو و له دواییدا به به رپرسی ناوه ند رابگه یه نن،وینه کانی خوم و سکرتاریه تم له نیوان کولبه ره کان بلاو کرده وه و ئه م چالاکییه شم له چاوپیکه وتن و دیمانه ی دوور و دریژ له روژنامه ی ایسکرا و مالپه ره کانی تر،به گر و تینه وه،وه کوو چالاکی سه رکه وتووانه ی گاردی ئازادی بلاو کرده وه !

پارته که ی ئیمه،ناوه ندیکی تری ره وانه ی ناوچه ی سنه کرد.

ناوه ندی که به ته واوه تی له ئه ندامانی دیرین و ئاشکرای کومه له پیکهاتبوون.

به لام دیار نه بوو که ده یانویست له ریگه ی ئه م ئه ندامه دیرین و ئاشکرانه وه چ په یامی بده ن به کریکاران و زه حمتکیشان،که له ریگه ی دووره وه ئیمکانی نه بوو؟

هه موومان ده زانین که ئه م ناوه نده کیشه و گرفتیکی زوری بو به شی له خه لکی شاری سنه و ناوچه کانی ده ور و به ری درووست کرد.

ئیوه به م هه له گه ورانه،خه لکتان تووشی مه ینه ت و سه ر ئیشه کرد و بوونه له مپه ر و ته گه ره له به رده م خه باتی جه ماوه ری.

حیزبی کومونیستی کریکاری-حیکمه تیست،به شانازی کردن و ده ستکه وتی حیزبی،کیشه و گرفتی درووست بوو له لایه ن ئه م ناوه نده وه بو خه لکی کوردستان، له بلاوکراوه و راگه یه ندراویکدا به ناوی په یام هینه رانی ئازادی  کو کرده وه.

چی ها په یام و ده ست خوشی و ریزلینانی که بو ئه م ناوه نده تان نه نووسی و گوی بیستی نه بووین.

ئه گه ر ئه م ناوه نده که ته نانه ت نه یتووانی بوو خوی رزگار بکات و به ناوی په یام هینه رانی ئازادی،ئه و په ری ریز و ده ست خوشیتان لیکرد،چون ده تووانی ئازادی بو خه کانی تر ده سته به ر بکات.

ئیوه به م په یام و بلاوکراوانه بانگه وازی ئه وه ده که ن که بزووتنه وه کومه لایه تییه کان چاوه ری بن که ئه م ناوه نده و یان ئه ندامه کانی تری حیزبی حیکمه تیست،رزگاری و ئازادی بو ئیوه به رهه م دینن؟!

بیرکردنه وه و سیاسه تی هه له ی ئیستا،دریژه ی روانگه ی ئه م حیزبه له ماوه ی سالانی رابردوو له سه ر چالاکی و خه باتی چه کدارییه.

ته نها سه رنج بده نه چه ند دیر له ئه ده بیات و روانگه ی ئه م حیزبه‌؛

ئاماده بوونی چالاکانه و به رچاوی هیزی چه کداری حیزب به هاوریه تی عه بدوللای دارابی سیمای ناسراو و خوشه ویستی خه لکی ناوچه ی مه ریوان،له ناوچه که،کریکاران و خه لکی زور دلخوش و شادومان کرد و هیزه سه رکوتگه ره کانی کوماری ئیسلامی ئیرانی خسته هه راس و توقاندنه وه  (به گویره ی به رپرسی کومیته ی کوردستانی حیزب)

له لایه ن حیزبی کومونیستی کریکاری ئیران و له لایه ن هه موو ئازادیخوازان و یه کسانی خوازانه وه له هاوری موزه فه ر موحه مه دی به هوی ئه و پیگه نوی و تازه ی که به حیزبی کومونیستی کریکاری و بزووتنه وه ی رزگاریخوازی درا ده بی سوپاس و ده ست خوشی بکری و له کوتایی ئه م راگه یندراوه دا،به لینی دیداری ئیمه له مه یدانی ئازادی شاری سنه یه،له سه ر ناوه نده خاپوور و ویران کراوه کانی کوماری ئیسلامی هه لده په رین و خوشحالی ده که ین و کومه لگایه کی ئازاد،پڕوپۆشته‌ و یه کسان بنیاد ده نین 

هاوری فاتیح له په یامی شه خسی خوی وه ها ده نووسی ؛

ئیوه ئالای کوماری سوسیالیستی و حیزبی مه نسوری حیکمه ت تان جاریکی تر به ئاماده بوونی خوتان له نیوان خه لکی ئازادیخواز هه لکرد و …

له پیوه ندی به م بابه ته وه روانگه و هه لویستی خیزبی حیکمه تیست ده بی بلیین که له زور ده م پیش ئیستاوه ئه م ریکخراوه بریاری داوه تاکوو له ریگه ی چه ند کادر و ئه ندامی ئاشکراوه شورشی سوسیالیستی  وه ری بخات.

بزووتنه وه ی جه ماوه ری،بزووتنه وه ی کریکاری،ده وری کومه لانی خه لک،شورشی کومه لایه تی و هه موو ئه م بابه تانه،ته نانه ت نابی به دیکوری نووسینه زریقه و بریقه داره کانتان.

پارت و ریکخراوگه لیک که به ده ستیوه ردانی نابه جی له بزووتنه وه کان و خه باته جه ماوه رییه کان بو به رژه وه ندییه کانی خوی،ده بیته هوی شکه ست پی هینانی ناره زایه تییه کان،بو نموونه ئه م جور روانگه و بیرکردنه وه له بزووتنه وه ی خوینکاران خوی پیشان دا (بزووتنه وه ی ۱۶ ئازه ر-ناوراست مانگی پاییزی سالی ۱۳۸۶) هه تاوی که بووه هوی شکه ست و گورزی کاریگه ر بو سه ر ئه م بزووتنه وه یه و چالاکوانانی ئه م بزووتنه وه،هیچکام نه چوونه ژیر به رپرسیاریه تی ئه م هه له گه وره یه.

 

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.