افشای سند سری کومله

دیار و نادیار به نقل از آکام نیوز کومله  به پاس خوش مدتی به رژیم بعث عراق و خیانت به کردهای عراق،از سوی صدام حسین ماهیانه حقوق،مستمری،پاداش،اردوگاههای نظامی منجمله اردوگاههای:(رانیه – زرگویز – زرگویزله – بوتی – چهارتا – چناره – سرکپکان – سونه – سوران – خندکه – کرکوک – سلیمانیه – اربیل – بغداد و چخماق )،تسلیحات سبک و سنگین،پاسپورت برای سهولت اعضای کومله جهت رفت و آمد به بغداد و اروپا،پول های هنگفت و دلارهای باد آورده دریافت می کردند و بهای آن خیانت ها،سرکوب مردم معترض کردستان عراق دوشادوش رژیم بعث،لو دادن مقرات و مخفیگاههای پیشمرگان بارزانی و طالبانی (حزب دمکرات کردستان عراق و اتحادیه میهنی کردستان عراق) و ارائه کروکی محل استقرار نیروهای این دو حزب بزرگ کردستان عراق و حتی خیانت به آنها،دستگیری نیروهای پاسدار و رزمنده ما که در جبهه های حق علیه باطل بر علیه عراق مبارزه می کردند و در کمال بی شرمی و خیانت،تحویل دادن اسرای ما به رژیم بعث عراق و حمله به مردم کردستان و تصرف پایگاههای نیروهای خودی،از مهمترین جنایات ضد بشری و ضد حقوق بشری گروهک کومله در راستای خدمت به صدام حسین به شمار می آیند.

اما در این بین،کومله دوشادوش رژیم بعث عراق بر علیه نیروهای نظامی و غیر نظامی کرد عراقی نیز،که برای دفاع از حقوق شان بر علیه دولت بعث عراق می جنگیدند،جاسوسی و خبرچینی می کرد و اینگونه به سران دو حزب عمده عراق و بخصوص شخص جلال طالبانی خیانت می کردند.

نزدیکی به جلال طالبانی رئیس اتحادیه میهنی کردستان عراق جهت کمک به رژیم بعثی خیانتی غیر قابل بخشش از سوی کومله و سرکرده این گروهک تروریستی می باشد.

کومله به پاس این خوش خدمتی هایش به صدام حسین و رژیم بعث عراق،از این جلاد،حقوق و تسلیحات پیشرفته دریافت می کرد.

کومله گوش به فرمان استخبارات عراق،در سرکوب مردم کردستان عراق نقش بسزائی را ایفاء می کرد.

از این طریق که در آن زمان که پیشمرگان بارزانی و طالبانی بر علیه رژیم بعث در کوهها مستقر شده بودند و به درگیری و جنگ با این رژیم برای آزادی کردستان عراق ادامه می دادند،کومله بخاطر منافع خود،به رژیم بعث عراق نزدیک می شد تا به جلال طالبانی و جنبش کردهای عراق ضربه وارد کند.

کومله خود را دوست مبارزین کردستان عراق معرفی می کرد و از این طریق ضربات مهلکی را بر علیه این پیشمرگان وارد می کرد.

یکی از روش های ضربه زدن به آنها این بود که کومله ،مخفیگاهها و مکانهای استقرار پیشمرگان بارزانی و طالبانی را شناسایی کرده و این اطلاعات را با جزئیات در اختیار بعثی ها قرار می داد و رژیم بعث هم صدها تن از این مبارزان را با اطلاعاتی که از کومله دریافت کرده بود به قتل رساند.

کومله تنها به دادن این اطلاعات بسنده نمی کرد بلکه خود را به استخبارات عراق نزدیک می کرد تا از این طریق از آنها بخواهد این گروه را بعنوان میانجی برای مذاکره و فریب رهبر اتحادیه میهنی کردستان عراق،مامور کنند!

به این ترتیب این گروهک،به جلال طالبانی نزدیک شد،با او دیدار کرد تا زمینه مذاکرات و گفتگوهای دولت بعث با مام جلال را فراهم کند و به این شکل از آب گل آلود برای خود ماهی بگیرد!

کومله بعنوان امین رژیم بعث نقش میانجی را در این بین بازی کرد.

“در سند افشا شده که بصورت اختصاصی در آکام نیوز منتشر شده است،درخواست کتبی با دستخط اصل رژیم را از سرکرده کومله در این زمینه،مشاهده می کنید”

صدام حسین رئیس جمهور وقت عراق بارها به خاطر خدمات ارزنده کومله به وی ،ملاقاتهای متعددی را با رهبران کومله برای اتخاذ نقشه و طرح و توطئه های جدید بر علیه رهبران کرد عراقی و همچنین سرکوب قیام و مبارزات مردم کردستان عراق انجام داد و در این راستا با رهبران سرشناسی همچون:سید ابراهیم علیزاده – دکتر جعفر شفیعی – صدیق کمانگر – عبدالله مهتدی – عمر ایلخانی زاده و…ملاقات داشت.

و به آنها تسهیلاتی نظیر( اعطای پاسپورت در جهت سهولت در رفت و آمد رهبران کومله به بغداد و اروپا، پولها و دلارهای هنگفت و در اختیار قرار دادن تسلیحات نظامی سبک و سنگین و حقوق ماهیانه) ، پرداخت می کرد.

در ۱۵ مرداد سال ۱۳۶۸ خورشیدی در حاشیه دیدار و گفتگوهای سران کومله با دولت بعث عراق در شهر بغداد ، از طرف دولت وقت عراق،به سران کومله ماموریت داده شده بود تا طی ملاقاتهای مکرر،رهبران اتحادیه میهنی را به پای میز مذاکره بکشانند و با پادرمیانی جلال طالبانی را مجاب به گفتگو با رژیم بعث عراق و استخبارات کنند.

رهبران کومله محورهای دیدار و گفت‌وگوی رهبران کرد عراق با صدام را پیرامون مسائل مربوط به کردستان و خاتمه دادن به کشمکش های میان دو طرف درگیر جنگ عنوان کرده بودند!

این دیدارها با وساطت افرادی چون؛”ابراهیم علیزاده،شعب ذکریایی،عبدالله مهتدی و ساعد وطندوست ماموستا ساعد از نزدیکان جلال طالبانی در ویلای محل اقامت صدام صورت گرفت .. “

امضای قراردادهای نظامی و جاسوسی میان رژیم عراق و کومله و گرفتن مبالغ هنگفت در ازای خدمات کومله به صدام حسین برای سرکوب قیام کردها از راه مذاکره و راضی کردن رهبران اتحادیه میهنی کردستان برای پایان دادن به خشونت و همکاری با حکومت مرکزی عراق،راه کومله را برای همکاری بیشتر با دولت عراق گشود .

جنایات و خیانت کاری هایی که نه تنها پیامد مثبتی برای سران کومله نداشت بلکه آن ها را در اذهان عمومی بسیار منفورتر از پیش کرد و سران و تشکیلات این گروه،را در مسیر قهقرا رها کرد .

حضور کومله در عراق و حرکات تروریستی و جاسوسی آنها،با حمایت مالی و نظامی صدام حسین،برای کومله خسارات بیشتری به بار آورد .

کومله با این کارش می خواست که دل رهبران عراق را از خود راضی نگه دارد و از طرفی دیگر،به نفع خود از آب گل آلود ماهی بگیرد و رهبران اتحادیه میهنی را به چالش بکشد و آنها را با رژیمی وارد مذاکره کند که سالها بود تشنه خون انقلابیون بود .

کومله برای چنین اقداماتی همیشه آماده بود و می خواست از هر طریقی که باشد اتحادیه میهنی را از راه مذاکره با صدام حسین از میدان مبارزه در کردستان بیرون برهاند و با استفاده از تبلیغات وسیع خود در بیرون از مرزها ، اتحادیه میهنی و شخص جلال طالبانی را به خیانت به کردها و منافع کردهای عراق معرفی کند و به مردم کردستان عراق بقبولاند که جلال طالبانی وارد معامله با رژیم عراق شده و خواهان پایان دادن به مبارزه و جنگ و خونریزی است و می خواهند سلاح ها را زمین بگذارند .

شاید کومله هرگز فکر نمی کرد که پرواز خیانت کارانه اش به آغوش دشمن ملت خود،روزی مهم ترین عامل سقوط تشکیلاتش شود و آبرویش را پیش مردم،بخصوص مردم کردستان عراق ببرد و مردم کردستان عراق خیانت و کرد فروشی اش را فراموش نکنند 

اتحادیه میهنی کردستان و شخص جلال طالبانی به راحتی گول رهبران و دوستان خود در کومله را خوردند و بدون اینکه این نشست و گفتگوها نفعی برایشان داشته باشد با اعتماد به کومله،وارد مذاکره با رژیم بعث شدند،بی خبر از اینکه کومله برای چنین اقدامی پول کلانی گرفته بود و با کمک صدام خود را بیشتر مسلح کرده بود! 

نتیجه سه دهه خیانت به وطن و مردم کردستان عراق و مزدوری برای یکی از بدنام ترین دیکتاتورهای تاریخ جهان که خود به سرنوشت شومی دچار شد،این است که اکنون بیش از یک دهه است که سران کومله در خفا زندگی می کنند و هر روز شاهد انشعابات مختلف و مشکلات پی در پی در تشکیلاتشان هستیم

شکی نیست عراق و کردستان عراق برای کومله و رهبری آن باتلاقی خواهد شد که رهایی از آن سخت دشوار است و ماندن و نماندن در آن به مثابه نبردی باخت- باخت می ماند،چرا که خروج از عراق به معنای فروپاشی ساختار واقعی کومله است.

امروز ماندن در کردستان عراق هم برابر است با ماندن در جامعه ای که مردمش با نفرت به جنایات کومله علیه مردمشان نگاه می کنند و حضور تروریست ها در کشور خود را بیش از این نمی پذیرند و در این میان ،سران کومله به زندگی لوکس خود در کشورهای اروپایی ادامه می دهند.

قربانی باتلاق عراق و کردستان عراق،اعضای اردوگاه نشین کومله هستند که بیش از سه دهه است از اساسی ترین حقوق انسانی خود محروم شده اند .

……………………………………………………………………………………………………………………………

ترجمه سند عربی به فارسی؛

…………………………………………………………………………………………………………………………..

{جناب مدیر محترم سرویس}

“موضوع: سازمان کومله ایران”

مایلم به اطلاع جنابعالی برسانم؛

۱-رئیس بخش معارضین تامیم به نقل از نماینده سازمان کومله در کشور گفت؛یک هیئت از سازمان کومله در تاریخ ۲۵ نیسان ۱۹۸۷(برابر با سال ۱۳۶۶)با جلال طالبانی در باغ سر ملاقات نمود.

در این دیدار رهبری سازمان،شدیدا تمایل داشت که جلال طالبانی،موضوع گفتگوها را مجددا با حکومت عراق از سر گیرد(به عقیده جلال) کومله موضوع فوق را به این خاطر برای وی مطرح کرده چون در صورت موافقت حکومت(عراق) رهبری سازمان کومله می تواند رابط سری در گفتگو غیر آشکار بین حکومت و جلال مزدور باشد.

۲- ما به رئیس بخش معارضه دستور دادیم خبر این موضوع را به رفیق علی حسن المجید اعلام نمایند و به نماینده کومله همان پاسخ سابق را گفتیم و نیز به رفیق علی حسن المجید یادآور شدیم این پاسخ را طی یک نامه مشابه برای جلال بفرستد،کاری قبلا در قالب نامه و پاسخ نامه،برای فرماندهان گردان های دفاع ملی،ابلاغ شده است.

مراتب جهت اطلاع جنابعالی…. با تشکر

احسان محمد جاسم

معاون مدیر کل امور ایران و ترکیه

…………………………………………………………………………………………………………………………………..

تایبه ت/له قاودان و بلاوکردنه وه ی به لگه یه کی زور تایبه تی و گرینگ له هه وله کانی کومه له،بو ناوبژیوانی کردن له نیوان رژیمی رووخاوی به عس و جه لال تاله بانی

آکام نیوز/تایبه ت:تاقمی تیروریستی و جوداخوازی کومه له له سه ر خوش خزمه تی و ماستاو بو رژیمی به عسی عیراق و خه یانه ت به کورده کانی عیراق،له لایه ن سه دام حوسین سه روکی حیزبی به عسه وه،مانگانه مووچه،خه لات،یارمه تی و پشتیوانی هه مه جوره له که مپ و باره گا سه ربازیه کانی وه کوو (رانیه – زرگویز – زرگویزه له – بوتی – چوارتا – چناره – سه رکه پکان – سونه – سوران – خه نده که – که رکووک – سلیمانی – هه ولیر – به غدا و چخماق) ده کرد و چه ک و ته قه مه نی و پیداویستی سه ربازی سووک و قورس،پاساپورت (جه وازی سه فه ر) بو ئاسان کاری و یارمه تی ئه ندامانی کومه له بو به غدا و ئه ورووپا،پاره و به شه بودجه ی زور و فراوان وه رده گرن و دولاری به لاش و مففت ییان وه ر ده گرت و به ها و باجی ئه و خیانه ت و زوولم لیکردنانه،سه رکوت و کپ کردنی ده نگی خه لکی به هاوار هاتووی کوردستانی عیراق هاوشان له گه ل براکانیان له نیو رژیمی به عس،که شف و ئاشکراکردن و راپورتی مه قه ر و حه شارگه کانی پیشمه رگه کانی بارزانی و تاله بانی (پارتی دیموکراتی کوردستانی عیراق و یه کیتی نیشتمانی کوردستانی عیراق) و خستنه به رده ستی شوینی ده قیقی ریکخستنه کان و سه نگه ره کانی هیزی پیشمه رگه ی ئه م دوو حیزبه سه ره کی و گه وره ی کوردستانی عیراق بوو و ته نانه ت خه یانه ت و له پشت خنجه ر لیدان،ده ستگیری هیزه کانی سوپای پاسداران و جه نگاوه ره کانی ولاتی ئیمه که له سه نگه ره کانی به رگری و شه ری حه ق له گه ل زالم دا گیانبازییان ده کرد و له دژی رژیمی به عس ده جه نگان،و له و په ری بی شه رمی و بیگانه په ره ستیه وه ئه سیره کانی ئیمه یان راده ستی رژیمی به عسی عیراق ده کرد و هیرشییان ده کرد سه ر خه لکی کوردستان و مه قه ر و باره گاکانی هیزه خومالیه کانییان داگیر ده کرد،هه موو ئه م خه یانه ت و خوین رشتن و تاوانه دژه مرویی و جه نگیانه ی تاقمی ئاژاوه گیری کومه له له دریژه ی خوش خزمه تی و نوکه ری و سیخوری بو رژیمه که ی سه دام حوسین بوو.

به لام له نیوه دا،کومه له هاوشان و ویرای رژیمی رووخاوی به عسی عیراق له دژی هیزه سه ربازیه کان و هاوولاتیانی مه ده نی و ئاسایی کوردی عیراق،که ئه وانیش بو به رگری و گه یشتن به مافه کانی خویان له دژی حکومه تی به عس ده جه نگان،سیخوری و کاری هه والگری ده کرد و به م جوره خه یانه ت و دوژمنایه تییان له گه ل سه رکرده کانی ۲ حیزبی سه ره کی عیراق و به تایبه ت شه خسی جه لال تاله بانی ده کرد.

خو نزیک کردنه وه و دوستایه تی کردن له گه ل جه لال تاله بانی سکرتیری یه کیتی نیشتمانی کوردستانی عیراق به مه به ستی هاوکاری و خزمه ت به رژیمی به عسی عیراق،خه یانه تیکی بی پاساوه و ناکری چاوپوشی لی بکری که له لایه ن کومه له و سه رکرده کانی ئه م تاقمه تیروریستیه وه کرا.

کومه له له به رامبه ر خوش خزمه تی و نوکه ری بو سه دام حوسین،له م دیکتاور و خوین جه لاده،مووچه و چه ک و ته قه مه نی پیشکه وتووی وه ر ده گرت.

کومه له سه رسپاردوو و ده ست به فه رمانی سه دام،له سه رکوت کردن و بیده نگ کردن و ئازاردانی خه لکی کوردستانی عیراق ده وریکی ئه رینی و به رچاوی هه بوو.

له م رووه وه که له و سه رده مه دا پیشمه رگه کانی بارزانی و تاله بانی له دژی رژیمی به عس له شاخه کان دا گیرسابوونه وه و خه ریکی ده رگیری و شه ر له گه ل ئه م رژیمه دیکتاتوره بو رزگاری کوردستانی عیراق تیده کوشان،کومه له ش له به ر به رژه وه ندی و سیاسه ته کانی رژیمی به عس،خوی له کورده کانی عیراق نزیک ده کرد و هاتوچووی ده کردن و خویان به دوست و هاوری شورشگیرانی کوردستانی عیراق ده ناساند و له م ریگه وه گورزی کوشنده و خه ساره تی گه وره و زیانباری ده دا له م پیشمه رگانه ی کوردستانی عیراق.

یه کی له جوره کانی خزمه ت کردن به سه دام و ده ست وه شاندن له وان ئه مه بوو که کومه له،حه شارگه و شوینی گیرسانه وه و مانه وه ی پیشمه رگه کانی بارزانی و تاله بانی که شف ده کرد و ئه م زانیاری و هه والانه ی ده خسته به رده ست و خزمه تی به عس و رژیمی به عس سه دان که س له شورشگیران و پیشمه رگه کانی ئه م حیزبانه ی له ریگه ی سیخوری و راپورته کانی کومه له وه له ناو ده برد.

کومه له ته نها به م کرداره و سیخوری کردنه نه وه ستا،به لکو به فه رمانی سه دام حوسین له گه ل جه لال تاله بانی نزیک بوونه وه،ناوه به ناوه سه ردانی تاله بانی ییان ده کرد و له گه لی داده نشتن تاکوو ریگه بو گفتوگو و دیالوگی نیوان سه دام و مام جه لال خوش بکه ن!!!

رژیم و ئیستیخباراتی به عس له به ر ئه وه یکه نزیکی و دوستایه تیه کی گه رم و گوری له گه ل سکرتیری کومه له بوو،ناوبراوی مه موور کردبوو و رایان سپاردبوو تاکوو ریگه بو دیداری و گفتوگو له گه ل جه لال تاله بانی خوش بکه ن!

کومه له وه کوو ئه میندار و نهینی پاریزی رژیمی به عس ده وری ناوبژیوان و ناوجیکه‌ری هه بوو.

له به لگه یه کی بلاوکراوه دا که به شیوه ی تایبه تی له مالپه ری ئاکام نیووز بلاوکراوه ته وه،ده ست نووس و داواکاری فه رمی و تایبه تی به قه له می ئه سلی رژیمی به عس له سکرتیری کومه له بو هاوکاری له م باره وه ده بینن و به رچاوتان ده که وی 

سه دام حوسین سه روکوماری ئه وکاتی رژیمی به عس زورجار له به ر خزمه ته مه زن و فراوانه کانی کومه له و هاوکاری له گه ل به عس،دیدار و چاوپیکه وتنی زوری ده گه ل ریبه رانی کومه له به مه به ستی دارشتنی نه‌خشه‌ و پیلانگیری نوی له دژی ریبه رانی کوردی عیراق و هه روه ها سه رکوتی راپه رین و خه باتی خه لکی کوردستانی عیراق ئه نجام ده دا و له پیوه ندیه دا له گه ل سرکرده دیار و ناسراوه کانی وه ک سه ید ئیبراهیم عه لیزاده – دوکتور جه عفه ر شه فیعی – صدیق که مانگه ر- عه بدوللای موهته دی و عومه ر ئیلخانیزاده و هتد… دیدار و چاوپیکه وتنی ده کرد.

واژو کردنی گریبه ستی سه ربازی و سیخوری له نیوان رژیمی به عس عیراق و کومه له و وه رگرتنی به شه بودجه و پاره ی زور له به رامبه ر خزمه ته کانی کومه له بو سه دام حوسین به مه به ستی سه رکوتی راپه رینی کورده کان له ریگه ی دانووستان و دیالوگه وه و هه روه ها وه ده ست هینانی ره زامه ندی ریبه رانی یه کیتی نیشتمانی کوردستان بو کوتایی هینان به تندوتیژی و هاوکاری له گه ل حکومه تی ناوه ندی (به غدا)،ریگه ی خوش کرد تاکوو کومه له هاوکاری و یارمه تی زورتر بدات به رژیمی به عسی عیراق.

تاوان و خه یانه ت و ئه و کردارانه ی که نه ک ته نها هیچ قازانج و ده ستکه وتیکی ئه رینی و باشی بو سه رکرده کانی کومه له نه بوو،به لکو زیاتر له جاران ئه وانی له نیو بیر و هزری کومه لانی خه لک ریسواتر کرد و سه رکرده و ته شکیلاتی ئه م ریکخراوه ی خسته سه روو لیژیه وه و ته نگانه وه.

ئاماده بوونی کومه له له عیراق و کرده وه تیروریستی و سیخوریه کانی ئه وان،به پالپشتی و هاوکاری مادی و سه ربازی سه دام حوسن،بو کومه له خه ساره ت و زیانیکی زورتری به بار هینا.

کومه له به هه ول و کردارانه ده یویست دلی کاربه ده ستانی به عس به ده ست بهینی و خوشحال و شادییان بکات و له لایه کی تره وه،به قازانج و مه سله حه تی خوی له ئاوی لیل ماسی ده گرت و ریبه رانی یه کیتی نیشتمانی ده خسته ته‌نگژه‌ و هه ولی ده دا ره زامه ندی ئه وان به ده ست بهینی و فریویان بدات تاکوو له گه ل ئه و رژیمه ی که سالانیکی زوره تینوی خوینی شورشگیرانه دانیشتن و دیدار بکات.

کومه له بو وه ها کردار و هه ولیک هه میشه و به به رده وامی ئاماده بوو و ده یویست به هه ر جوری بووه هه ول بدات له ریگه ی دیالوگ و دانووستان له گه ل سه دام حوسین،له مه یدانی خه بات وه ده ریان بنی و به که لک وه رگرتن له ته بلیغات و چه واشه کاری به ربلاو و له ده ره وه ی سنووره کان،یه کیتی نیشتمانی و شه خسی جه لال تاله بانی به خه یانه ت به کورده کان و به رژه وه ندی کورده کانی عیراق تاوانبار ده کرد و ئه وه بکاته میشکی خه لکی کوردستانه وه که ئه ها جه لال تاله بانی چووه ته نیو دیالوگ و دانووستان له گه ل رژیمی به عس و خوازیاری کوتایی هینان به خه بات و شه ر و خوین رشتنه و ده یانه وی چه ک دابنین و خه باتی چه کداری و شورش رابگرن.

به لام له وانه یه کومه له هه رگیز بیری له وه نه ده کرد که هه لمالین و خو هه لدانه باوه شی دوژمنی نه ته وه که ی خوی،روژی سه ره کی و گرینگترین هوکاری دارمان و له ناوچوونی ته شکیلاته که ی خوی بی و حه یای و ئابرووی لای خه لک،به تایبه ت خه لکی کوردستانی عیراق بروات و خه لکی کوردستانی عیراق ئه و هه موو خه یانه ت و تاوان و کورد فروشیه فه راموش ناکه ن و بیریان ناچی.

یه کیتی نیشتمانی کوردستان و شه خسی جه لال تاله بانی به ئاسانی و ساکاری فریوی ریبه ران و دوستانی خویان خوارد و به بی ئه وه یکه ئه م دانووستان و دیدار و گفتوگوانه سوود و قازانجیکی بویان هه بی،چوونه نیو دانیشتن و دانووستان له گه ل رژیمی به عسه وه،بی ئاگا له وه یکه کومه له بو وه ها کردار و خزمه تی،پاره یه کی فراوانی وه رگرتووه و به یارمه تی و پالپشتی سه دام خویان زیاتر ریکخستبوو….

ئاکام و ده ستکه وتی سێ ده‌هه خه یانه ت به نیشتمان و خه لکی کوردستانی عیراق و سیخوری و خزمه ت کردنی یه کی له به د ناوترین و درنده ترین دیکتاتوره کانی میژووی جیهان که له دواییدا خوی چاره نووسیکی ره شی تووش بوو،ئه وه یه که ئیستا زیاتر له یه ک ده‌هه یه که سه رکرده کانی کومه له له بیده نگی و ریسوا بووندا ژیان به سه ر ده به ن و هه رروژه بینه ری لیکدابران و جیابوونه وه و قه یران و گرفتی جوراوجور و به رین له نیو ریزه کانی ئه م ته شکیلاته ین…

گومان له وه دا نیه عیراق و کوردستانی عیراق بو کومه له و ریبه ری ئه م ته شکیلاته ده بیته بڵقاوی له ناوچوون و ده رباز بوون له وه زور ئه سته م و دژواره و مان و نه مان له مه دا وه کوو نه به ردی دوران=دوران ده بی چونکه چوونه ده ره وه له خاکی عیراق به واتای له ناوچوون و نه مانی پیکهاته ی سه ره کی و ته شکیلاتی کومه له یه.

ئه مروش مانه وه له کوردستانی عیراق یه کسانه له گه ل مانه وه له نیو کومه لگا و خاکیک دا که هاوولاتیان و خه لکه که ی به نفره ت و رقه وه ده رواننه تاوان و جینایه ته کانی کومه له له دژی خویان و سوورانه وه و مانه وه ی له مه زیاتری ئه م تیروریستانه له ولاتی خویاندا قبوول ناکه ن و له م نیوه دا،سه رکرده کانی کومه له دریژه به ژیانی بی که م و کورتی و پڕوپۆشته‌ی خویان له ولاته ئه ورووپیه کان ده ده ن.

قوربانیانی زه‌لکاوی عیراق و کوردستانی عیراق،به ته نها ئه ندامانی که مپ نشینی کومه له ن که زیاتر له ۳۰ ساله له سه ره تایی ترین ماف و پیداویستیه ئینسانیه کانی خویان بی به کراون!.

ده قی کوردی به لگه ی نهینی و ده ستکه وتوی نیوان ئیستیخباراتی به عس و کومه له؛

جه نابی به ریز به ریوبه ری جیهاز 

بابه ت/ریکخراوی کومه له ی ئیران

پیم خوشه ئاگاداری به ریزتان بکه مه وه؛

۱-سه روکی به شی به رهه لست کاران و دژبه رانی التامیم به گویره ی نوینه ری ریکخراوی کومه له،له ولات دا ووتی:لیژنه یه ک له ریکخراوی کومه له،له به رواری ۲۵ نیسانی ۱۹۸۷ (هاوکات له گه ل سالی ۱۳۶۶ هه تاوی) له گه ل جه لال تاله بانی له باخی سه ر دیدار و چاوپیکه وتنیان ئه نجام داوه.

له م چاوپیکه وتن و دیداره دا ریبه ری کومه له،زور پیداگری له سه ر ئه وه کردووه که جه لال تاله بانی،بابه تی و مه وزووعی دانووستان و چاوپیکه وتنی دووباره له گه ل حکومه تی عیراق ده ست پیبکاته وه،(به باوه ری جه لال) کومه له بویه ئه م بابه ته ی له گه ل ناوبراودا هیناوه ته گوری،چونکه له ئه گه ری ره زامه ندی حکومه تی عیراق،ریبه ری کومه له ده توانن ببنه ناوبژیوان  و نیوه ندگیری ئه م دانووستان و دیداره نهینی و شاراوه له نیوان حکومه ت و جه لالی به کریگیراو.

۲-ئیمه به سه روکی به شی نه یاران و دژبه رانی حکومه ت رامانگه یاندووه و فه رمانمان پیکردووه تاکوو ئه م هه واله به هاوری (عه لی حسن المجید) رابگه یه نی و هه مان وه لامی پیشوومان به نوینه ری کومه له داوه و له گه ل هاوری عه لی حسن المجید ئه وه مان دووپات کردوته وه که ئه م ولامه له نامه یه کی هاوشیوه دا بو جه لال بنیری،ئه م هه وله پیشتر له چوارچیوه ی وه‌ڵام و جوابنامه،بو فه رمانده ی لق و گوردانه کانی به‌رگری نه ته وه یی نیردراوه و ئاگادار کراونه ته وه.

بو ئاگاداری به ریزتان…

ویرای ریز و سوپاس

احسان محمد جاسم

جیگری به ریوبه ری گشتی کاروباری ئیران و تورکیا

 

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.